Przykładowe błędy popełniane podczas procesu rekrutacji.

{Prawidłowa realizacja procesu rekrutacji nie zalicza się do prostych rzeczy, jak niejednej osobie może się wydawać. Znalezienie niewłaściwej osoby może przynieść za sobą szereg niezbyt pożądanych skutków, włącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i rozpoczęciem rekrutacji od nowa. Dlatego też trzeba poznać kilka podstawowych zasad, dzięki jakim niebezpieczeństwo pomyłki znacznie się zmniejszy.
Jedną z podstawowych pomyłem, jakie popełniają osoby prowadzące rekrutację, będzie traktowanie w nierówny sposób zapraszanych kandydatów i podejmowanie decyzji jeszcze przed rozmową, na podstawie dokumentów. Szczególnie problem ten może się pojawić, jeżeli proces rekrutacyjny będzie prowadzony przez jednego rekrutera, wówczas bardzo łatwo o mniejszy obiektywizm i mimowolne wyróżnianie niektórych kandydatów.
Doskonale będzie, jeżeli najważniejsze rozmowy przeprowadzane będą przez co najmniej dwie osoby, z jakich jedną z nich warto żeby był ktoś z odpowiednią wiedzą merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie takich sytuacji, gdy pracownik działu personalnego niewłaściwie oszacuje kompetencje kandydata.
Koniecznie także trzeba unikać działanie pod presją czasową, wybieranie kandydatów na siłę tylko z takich powodów, że trzeba się zmieścić w określonym terminie raczej nie jest odpowiednią opcją. Wtedy może być zbyt łatwo o nie do końca przemyślaną decyzję, jaka w końcowym rozrachunku będzie bardzo kosztowna dla firmy.
Nie należy również ulegać początkowemu wrażeniu, taki błąd również bardzo często może się pojawić w przypadku mniej wprawnych rekruterów, którzy ogólnie nie zajmują się takimi sprawami. W czasie wykonywanych rozmów może się pojawić nadinterpretowywanie postawy potencjalnych kandydatów i niedostrzeganie ważnych dla końcowego wyboru sygnałów które wysyłają.
Aby ograniczyć ryzyko pomyłki w czasie rekrutacji należy się trzymać paru istotnych reguł. Z pewnością ogromnie istotne jest właściwe przygotowanie się do rozmów z kandydatami, robienie ich nie samodzielnie, lecz z innymi osobami, i skupianie się na przygotowanym wcześniej planie. Tym sposobem znacznie prościej będzie można odrzucić niewłaściwe osoby i wybrać te, które najbardziej będą pasować.