Parę dobrych rad w zakresie zadań menedżera

W zeszłym miesiącu w czwartek organizowałem szkolenie dla menedżerów zatrudnionych w dużej firmie handlowej.  Wydarzenie miało miejsce w uroczym schronisku w Beskidach. Ponieważ na dworze mamy słoneczną zimę, po szkoleniu uczestnicy mogli przejść się po górach.
W czasie kursu, które prowadziłem dla szefów zmiany, menedżerowie opisali podobne typy problemów powiązanych z funkcjonowaniem w firmie: role zespołowe tylko czasami bywają podstawą do znalezienia kandydatów mających pełnić funkcje kierownicze, kierownik nie rozwija niezwykłych predyspocji pracownika, większość apektów da się poprawić w funkcjonowaniu grupy pracowniczej. Opisane kwestie z dużym prawdopodobieństwem sukcesu można doskonalić wykupując udział w takich warsztatach: Nowoczesne Kursy  Motywowanie .
W niniejszym artykule chcę pokazać, jakie negatywne skutki pochodzą z typowych zjawisk w zespole. Kiedy role zespołowe nie są brane pod uwagę w czasie zatrudniania kandydatów,  wtedy menedżer nie może właściwie przydzielać zadań do wykonania.
Przykładowo Jan Dąbrowski jest handlowcem oraz jest zatrudniony w średniej wielkości firmie logistycznej. Jego prezes kazał mu wysłać długiego maila do partnera biznesowego i ustalić wymagania rozwiązania do zarządzania czasem pracy. Opisany pracownik nie podtrzymuje stosunków interpersonalnych z  osobami oraz marzy tylko o aktywności przy laptopie. Jestem pewny, że nie zrealizuje efektywnie wyznaczonego przedsięwzięcia.
Następny przykład: Mocną stroną Jacka Kaczyńskiego było kreatywne myślenie. Lubi wymyślać nietypowe towary, wprowadzać nowe metody w działalności zatrudniającej go instytucji. Jego kierownik nie rozważa tego jakie ten specjalista chce rozwijać silne strony i określa jemu zadania, które polegają na aktywności rutynowej. Ten zatrudniony szybko poczuje się zmęczony, a pracodawca nie wykorzysta jego  talentu.
Jak można odczytać na opisanych wyżej  casach: predyspozycje do pracy w grupie muszą być kryterium przydzielania zadań.
O AUTORACH

Autorem powyższego tekstu jest  Rafał Szczepanik , trener prowadzący szkolenia z publicznego przemawiania i jednocześnie badacz w programach dotykających problematyki  rekrutacji i selekcji personelu.  
Na tej stronie  zwykle piszemy   na temat:
- pomiary zaangażowania specjalistów w instytucjach i organizacjach
- ankiety kompetencyjne
- treningi z pracy i komunikacji w zespołach
- imprezy integracyjnych
- zarządzanie kadrami