Komunikacja to cecha sprawnego zespołu

W niniejszym poście pragnę przybliżyć mój ulubiony wskaźnik dobrze działającego zespołu. Jest nim otwarta wymiana informacji. Poprzestaniemy teraz na znaczeniu informacji w tym przejawie funkcjonowania organizacji. Psychologowie wskazują, że na wymianę informacji z innymi poświęcamy prawie 90% naszej aktywności. W tym jedna trzecia stanowi monolog lub dialog, a reszta słuchanie. Porozumiewanie się jest równie ważne w zespole w przedsiębiorstwie, jak również w zupełnie odmiennych zbiorowościach ludzi, np. w rodzinie, w zespole muzycznym, między piłkarzami. Dodatkowe przykłady można znaleźć na tej stronie:   Weekendowe Projekty Team Building
Zupełnie abstrahując od pełnionej funkcji w firmie i wyuczonego zawodu, wymienianie informacji jest najczęstszą czynnością w pracy. Wydajemy polecenia, snujemy plany, wysłuchujemy narzekania odbiorców, mówimy, czego żądamy od naszego pracownika i ustalamy strategiczne cele z partnerami biznesowymi. Często pewne przeszkody sprawiają, iż przepływ informacji jest zbyt chaotyczny. W takiej sytuacji poszczególni pracownicy muszą bazować tylko na własnych domysłach i wygenerowanych celowo plotkach.
Dla przeciętnego członka organizacji język to zwykle tylko dyskusja. Ale to jest nieporozumienie. Ustna wymiana informacji wykorzystuje ludzką umiejętność artykułowania dźwięków, lecz  to jedynie jeden rodzaj porozumiewania się. Nazywa się to komunikacja ustna. Należy jeszcze dodać, iż jedynie homo sapiens posiada umiejętność porozumiewania się z użyciem słów.
W badaniach nad językiem określono inne metody wymiany myśli, ale napiszę na ten temat w moim kolejnym poście, który zostanie opublikowany 16 maja.
Na tą chwilę to tyle przywódczych przemyśleń.
Redakcja: Grzegorz Domański
I JESZCZE JAK ZAWSZE GARŚĆ CIEKAWYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najpopularniejsza forma zajęć : scenariusz militarny
- Najwyżej wycenione w kwestionariuszach po szkoleniu zabawy – komentarze uczestników: scenariusz militarny
- Typowa wielkość grupy szkoleniowej: osiem osób.
- Preferowane dni tygodnia na zajęcia: poniedziałek.
- Najchetniej zamawiana lokalizacja: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od jedenastu lat działamy w branży incentive pod marką Training Projects.
Nasze widowiskowe wyjazdy integracyjne i skuteczne szkolenia team building są polecane przez wiele instytucji z wszystkich branż.