Kierownicy korporacji nie potrafią planować

W zamieszczonym przez mnie dzisiaj niezbyt długim wpisie przedstawię raport na temat projektu szkoleniowego, które miałem w ostatnim tygodniu. Szkolenie było zogniskowane w ramach kierowania projektem. To co było najbardziej zaskakujące, to fakt, iż najbardziej palącym zagadnieniem dla kadry zarządzającej funkcjonujących w strukturze projektowej było zrobienie porządnego planu oraz ustalanie zamierzonych efektów w przyszłości. Właściwie jest to w zgodzie z wynikami prac naukowych, które znajdziesz tu: Kursy   Finanse Dla Niefinansistów .
Ale powracając do projektu szkoleniowego, o którym wspomniałem – szkoliłem w pensjonacie w Karkonoszach. Wzięło w nim udział siedemnastu kierowników centrali przedsiębiorstwa. Szkolenie obliczyłem na 18 godzin.
Na początku szkoleniowego dnia uczestnicy zostali poproszeni, aby się przedstawić, następnie w pięcioosobowych zespołach wykonywali case study dotyczące szacowania środków materialnych i niematerialnych w działaniach projektowych. Zastosowałem do tego klocki Duplo, co oprócz efektu edukacyjnego wywołało nieoczekiwaną frajdę oraz wysokie emocjonalne przywiązanie do wyciąganych wniosków.
Wnioski z  case study przedstawiłem uczestnikom na laptopie za pomocą bardzo fajnego programu firmy SMART. W dalszej części szkolenia pokazałem krótki instruktaż, który wyszukałem na portalu fajnefilmy.pl. Czułem wielki niepokój, jak wieloletni kierownicy zrozumieją pokazany film.
Kolejnego dnia przygotowałem programy online stworzone w celu kierowania projektem. I właśnie na tym etapie szkolenia zauważyłem nagle, iż menedżerowie nie wiedzą jak tworzyć plany i ustalać punkt przeznaczenia w swoich przedsięwzięciach. Największą bolączką było – menedżerowie nie potrafili odróżnić celu od harmonogramu działań. Następne godziny poświęciłem na nauczaniu sporządzania planów działań.
O NASZYM DZIENNIKU
Niniejszy serwis pisze zespół doświadczonych wykładowców prowadzących wykłady dla menedżerów z różnych sektorów rynku.
Redaktorem niniejszego wpisu jest  Rafał Szczepanik , trener prowadzący szkolenia z komunikacji oraz analityk w dziedzinie  audytu kompetencji w organizacji.  
Na naszym blogu  często przeczytasz też na temat:
- audyty satysfakcji załogi w przedsiębiorstwach wszelkich branż
- testy rozwojowe
- treningi z zarządzania
- eventy integracyjnych
- zarządzanie zasobami ludzkimi
Serdecznie zachęcamy do następnych odwiedzin na naszej stronie.