Jak skutecznie można zadbać o firmowe talenty.


O tym, że jednym z najważniejszych dóbr jakie posiada każda firma są pracownicy, nie od dzisiaj wiadomo. I nie od dzisiaj wiadomo, że o swoich ludzi powinno się dbać jak najlepiej, szczególnie w sytuacji, gdy bez żadnego problemu da się poszukać innej pracy i zatrudnić się w konkurencyjnej firmie. W szczególności będzie to dotyczyło to osób charakteryzujące się nieprzeciętnymi umiejętnościami, żeby się je udało zatrzymać należy odpowiednio dużo zaproponować.
Osoby tego typu w licznych przypadkach bardzo dużo dają swojemu pracodawcy, ale równocześnie ich oczekiwania będą też spore. Z tego też powodu pomyśleć należy o tym, żeby osobom tego typu dać odpowiednie gratyfikacje i rozwój, w zamian oczekując innowacyjności, zaangażowania i chęci do dalszego pogłębiania umiejętności.
Jak widać po ostatnich badaniach, to właśnie ostatnia z wymienionych cech jest aktualnie ceniona i pożądana wśród właścicieli szukających talentów do pracy w swojej firmie. Poza tym bardzo pożądanymi przymiotami są orientacja na cele, kreatywne podejście do wykonywanej pracy oraz zaangażowanie i otwartość.
Natomiast w ciągu minionych paru lat znacznie się zmniejszyło znaczenie zdolności przywódczych jako cechy, która będzie wyróżniać talent. W roku 2010 tę cechę jako najważniejszą pokazywało 63 procent firm, ale parę lat później było ich już tylko 41 procent. W znacznej mierze będzie to wynikać z faktu, że programy dla talentów coraz częściej zaczyna się kierować do dobrych specjalistów a nie kadry kierowniczej.
Trafienie na prawdziwy talent to jedna rzecz, natomiast wykorzystanie jego potencjału przez dłuższy okres czasy to zupełnie inna sprawa. Z pracownikami tego typu bardzo często jest tak, że mocno się angażują na samym początku w działania, które podejmują, a następnie w szybkim tempie entuzjazm ginie i trzeba wtedy zapytać, co robić dalej.
Jak się okazuje wiele firm nie bardzo wie, co w takiej sytuacji robić i nie wdraża żadnych dodatkowych systemów motywacyjnych. Z kolei inne podejmują określone działa które mają docenić takie osoby na forum firmy i zapewnić im przez cały czas możliwości na rozwój. Coraz częściej również się sięga po metody związane z finansami, z kolei tutaj popularne są premie, nagrody i najróżniejsze pakiety świadczeń.