Jak kreować produktywność kursów?

Planując organizowanie szkoleń pracowniczych w swoim przedsiębiorstwie w pierwszej kolejności chce się zobaczyć ich efektywność. Bo przecież wydając niekiedy dość znaczne kwoty na trenerów, często również koszty pobytów  jakimś hotelu na pewno właściciel firmy zechce widzieć, jakie to miało przełożenie na wyniki pracowników.

Ostateczna efektywność szkoleń pracowniczych niekiedy będzie trochę ciężka do określenia za pomocą cyfr, ale należy się postarać o pewne sprawy, żeby mogła ona być na odpowiednim poziomie. Z reguły proces szkoleń dzieli się na parę podstawowych etapów, czyli przygotowanie szkolenia, wykonanie założonych planów oraz działania po zakończeniu szkoleń (więcej:  Kursy Negocjacyjne  ).

Na podstawie wcześniejszych przypadków specjaliści w tym zakresie są zdania, że proporcje o najlepszej efektywności między tymi etapami powinny wynosić]powinny wynieść 40-20-40. Te liczby będą pokazywały, jak dużo wysiłku i zaangażowania należy włożyć na danych etapach, i jeśli uda się to wszystko zapewnić, to najczęściej zorganizowane w taki sposób zestawy szkoleń odniosą swój skutek.

Tak naprawdę odpowiednie przygotowanie do etapu szkoleń to spora część sukcesu, tak więc zaangażowanie działów personalnych na tym etapie bardzo się przyda. Zanim się wybierze szkolenie powinno się zebrać opinie wszystkich zainteresowanych, czyli kadry kierowniczej i pracowników. Dzięki temu da się precyzyjnie określić oczekiwania obu grup i znaleźć rozwiązanie zadowalające obie strony.

W czasie analizy potrzeb i wymagań powinno się wykorzystać sporo przeróżnych technik, które w dużym stopniu pomagają w końcowej decyzji. Przykładowo mogą to być ankiety które pracownicy mogą wypełnić, indywidualne rozmowy i wywiady z nimi, a oprócz tego weryfikacja ich pracy w pewnym przedziale czasu, dzięki takim ustaleniom da się w miarę dokładnie dowiedzieć się, jakie będą ich potrzeby oraz oczekiwania w tej kwestii.

Należy w czasie planowania wziąć pod uwagę zdanie firmy szkoleniowej, jaką chce się zatrudnić, niektórzy twierdzą że jest to wręcz niezbędne. Ocena doświadczonych osób, z pełnym obiektywizmem i bez niepotrzebnego zaangażowania może pomóc w dostrzeżeniu wielu rzeczy, jakie z reguły zostają zupełnie niezauważone.